Antykoncepcja
Dobór i założenie spirali antykoncepcyjnej
Wkładki wewnątrzmaciczne, popularnie zwane spiralami mogą być wykonane z materiałów tj. polietylen, miedź, stal nierdzewna, mają też różny kształt. Dr n. med. Jarosław Strzelczyk każdorazowo dobiera spiralę do stanu zdrowia, oczekiwań oraz budżetu pacjentki. Wybrana spirala w całości umieszczana jest w macicy. Obecnie pacjentki najczęściej wybierają wygodne spirale uwalniające hormon – progestagen. Działa ona plemnikobójczo, zagęszcza śluz szyjkowy i wpływa na endometrium w taki sposób, że zagnieżdżenie zarodka staje się utrudnione. Działanie tego typu spirali częściowo hamuje również jajeczkowanie i rozwój pęcherzyków jajnikowych. Warto również pamiętać, że spirala nie jest środkiem poronnym,ponieważ działa ona przed zapłodnieniem.
Antykoncepcja hormonalna
Obecnie pacjentki mają do wyboru szeroki katalog preparatów z zakresu antykoncepcji hormonalnej. Od tak oczywistych, jak klasyczna pigułka dwuskładnikowa, poprzez minipigułki, plastry, zastrzyki na implantach kończąc. Dobór odpowiedniej antykoncepcji hormonalnej w naszym gabinecie każdorazowo poprzedzony jest szczegółowym wywiadem dotyczącym chorób występujących w rodzinie, stanu zdrowia kobiety, jej stylu życia i dodatkowych oczekiwań pacjentki. Wywiad odpowiada na pytanie, czy nie istnieją przeciwwskazania do stosowania tego typu antykoncepcji. Konieczne jest również przeprowadzenie badania ginekologicznego czy USG narządów rodnych. Zdarza się, że trzeba wykonać także badania krwi tj. morfologia lub próby wątrobowe. Zakres koniecznych badań może się różnić w przypadku różnych pacjentek.
Antykoncepcja po stosunku
Ten typ antykoncepcji nazywany jest również awaryjną, doraźną lub kryzysową. Stosuje się ją tylko i wyłącznie w sytuacjach awaryjnych tj. przemoc seksualna, pęknięcie prezerwatywy itp. Najpopularniejszą metodą antykoncepcji po stosunku jest zastosowanie preparatów hormonalnych (jedno lub dwuskładnikowych). Aby ich działanie było skuteczne, należy przyjąć je możliwie jak najwcześniej, jednak nie później niż 72 godziny od stosunku seksualnego. W przypadku preparatów jednoskładnikowych przyjmuje się tylko jedną tabletkę, w przypadku środków dwuskładnikowych po 12 godzinach od pierwszej dawki należy przyjąć drugą. Należy jednak pamiętać, że jest to sposób na jednorazową ochronę i tak należy go traktować. Niedopuszczalne jest traktowanie antykoncepcji awaryjnej jako stałego środka zapobiegania ciąży.